قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

ورزش کردن از زبان آیت الله تبریزیان

ورزش کردن از زبان آیت الله تبریزیان

ورزش کردن از زبان آیت الله تبریزیان

ورزش

ورزش کردن از زبان آیت الله تبریزیان

 

درست است که ورزش سبب تعریق می‌شود ولی آیا هر چیزی که عرق را از بدن خارج می‌کند خوب است؟ به دلیل اینکه ورزش روی قلب و اعضای بدن فشار مضاعف می‌آورد و عمر را کوتاه می‌کند .

مشکل ورزش این است که عمر را کوتاه می‌کند. امروزه می بینیم ورزشکاران عمر طولانی ندارند. برخی از آنها به پنجاه سال هم نمی‌رسند و در همان میدان ورزش جان می دهند .

روش سالم خروج چربی و عرق از بدن این است که انسان حمام برود. شمایی که می‌خواهی ورزش کنی نماز شب بخوان و غذا کمتر بخور چرا انسان غذا زیاد بخورد و دو ساعت بدود تا غذا ها از بدن خارج بشود؟

ممکن است ورزشکاران سالم باشند ولی عمر کوتاهی دارند.

كلُ‌ لَهْوِ الْمُؤْمِنِ‌ بَاطِلٌ إِلَّا فِي ثَلَاث‌… [۱]

یعنی همه لهوهای مومن باطل است مگر در سه مورد…

مواردی که استثناء شده است در راستای آمادگی نظامی است. حضرت امیر (ع) بزرگترین جنگجو بوده است ولی ورزش هم نمی‌کرده است.

ما روایت نداریم که بگوید شنا کنید
بلکه گفته اند شنا یاد بگیرید، به جهت اینکه اگر کسی در آب افتاد و یا اگر خود انسان در آب افتاد غرق نشود. شنا به عنوان مقدمه نجات انسان خوب است زیرا کار هدفمند خوب است ولی کار بیهوده و لغو و لهو و لعب خوب نیست.

امروزه می بینیم افراد هفتاد و هشتاد ساله که در پارک می‌دوند این حالات اصلا سزاوار مومن نیست، در بحث ورزش خواهد آمد و در اینجا نمی‌خواهیم زیاد بحث کنیم. در روایت آمده است:

كانَ عَلِيُّ بْنُ الْحُسَيْنِ ص يَمْشِي مِشْيَةً كَأَنّ عَلَى‌ رَأْسِهِ‌ الطَّيْرُ‌[۲]

یعنی امام سجاد هنگامی که راه می‌رفت گویا پرنده ای روی سرش است .

یعنی از شدت آرام راه رفتن گویا پرنده ای روی سر دارد که نمی‌خواهد برود.

در قرآن آمده است:

﴿وَ اقْصِدْ في‌ مَشْيِك‌﴾ [۳]

یعنی با طمأنينه راه برو

️یک روایت نشان بدهید که بگوید ورزش کنید ما از آن تبعیت خواهیم کرد؟؟؟ این در حالی است که بسیاری از ورزش های کنونی مشابه آن در زمان های قدیم بوده است همانند مسابقه دو و… اما روایتی مبنی بر ورزش کردن نیامده است .

بروید زیست جانوری را بررسی کنید. حیواناتی که به کندی حرکت می‌کنند زیاد عمر می‌کنند، مار دویست سال عمر می‌کند، لاک پشت هم همینطور. ولی حیواناتی که می‌دوند عمر کوتاهی دارند. این نیاز به بررسی و تحقیق دارد و در آینده خواهیم خواند.

️ یک انسان مومن باید #مطالعه کند #نماز_شب بخواند و #نماز_مستحبی بخواند این ها را کنار بگذارد که یک ساعت بدود! فکر نمی‌کنم این کار صلاح باشد.

جوانان به جای ورزش می توانند به کشاورز کمک کنند و یا به کسی که خانه می‌سازد کمک کنند یا به نماز بایستند که بهترین ورزش نماز است.

روایت فرمود که تمام لهو های مومن باطل است مگر سه مورد که روایت معلوم کرده است. و این سه مورد هدف مشخصی دارد و تقویت نیروی جنگی و بنیه‌ی دفاعی است.

این که می‌فرماید هر لهو مومن باطل است، نهی از دیگر ورزش ها است. اگر چیزی خلاف این را بخواهیم ثابت کنیم باید دلیل بیاوریم.

[۱] الکافی، کلینی، ط اسلامیه، ج۵، ص۵۰٫
[۲] المحاسن، برقی، ج۱، ص۱۲۵٫
[۳] لقمان، آیه۱۹٫

آدرس سایت فروشگاه آیت الله تبریزیان:
markaztebeslami.ir

نوشتن دیدگاه

پست الکترونیکی شما منتشر نمی شود . فیلد ضروری *

*

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی