پایگاه اطلاع‌ رسانی مرکز طب اسلامی آیت الله عباس تبریزیان

پایگاه اطلاع‌ رسانی مرکز طب اسلامی آیت الله عباس تبریزیان

پایگاه رسمی مرکز طب اسلامی حضرت آیت اللّه تبریزیان

درمان باد شکم

اندازه فونت :
۱۳۹۶/۱۱/۰۸

درمان باد شکم

در روایات کلمه ریح و ریاح آمده است.
ریح بیشتر به التهاب گفته می شود.
ولی کلمه ی ریاح بیشتر اوقات به باد شکم گفته می شود و در موارد اندکی به معنای التهاب هم اطلاق می شود.
وجود باد در شکم تا حدودی ضروری است، چونکه سبب حرکت غذا در روده ها می شود و با فشار روی غذا سبب می شود که غذا در پیچ و خم های طولانی روده ها حرکت کند.عبور غذا از ۲۵ متر روده کوچک و روده بزرگ نیاز به فشار مضاعف دارد و فشارش هم همین بادی است که در روده ها تولید می شود و سبب خروج مدغوع و فضولات در روده ها می شود.

۱- زیتون

در روایت آمده است: از زیتون نزد امام صادق (ع) یاد کردند و مردی گفت باد آور است و حضرت فرمود نه باد را میراند.

۲- برگ ترب

در روایت آمده است: حنان بن سدیر می گوید با امام صادق (ع) بر سر یک سفره بودیم، پس به من یک ترب داد و فرمود ای حنان ترب بخور که در آن سه خصلت است: برگش بادشکن است، مغزش بول گشا و بنش بلغم بر است.

۳- تره

در روایت آمده است: در باره ی تره از امام صادق (ع) پرسش شد فرمودند: تره بخور که در آن چهار خصلت است: دهان را خوشبو می کند، بادها را میراند، بواسیر را علاج می کند و کسی که برا آن مداومت کند از جذام در امان باشد.
تره در ابتدا دهان را بدبو می کند ولی به مرور زمان دهان را خوشبو و تمیز می کند.

۴- زنیان و مغز گردو

یکی از باد شکن های قوی و مؤثر زنیان با مغز گردو است.
در روایت آمده است: زنیان و گردو هرگاه با هم مصرف شوند ؛ بواسیر راخوب می کند و باد را می برد و رنگ پوست را نیکو و معده را زبر و کلیه را گرم می گرداند و آویشن ونمک بادها را از قلب می برد و عروق را باز می کند.

۵- عسل

یکی از درمان های باد و ریح، عسل است.
پیامبر (ص) فرمود: عسل شفا و درمان برای دور کردن باد و تب است.

۶- لوبیا

معروف بین مردم این است که لوبیا بادزا است اما در روایت آمده است که لوبیا باد شکن است و باد را طرد می کند.
کلینی از امام صادق (ع) نقل می کند که لوبیا باد پنهان را طرد می کند.

۷- سکبینَج

نوعی صمغ است که در فارسی به آن سِکبینه گفته می شود. محل رویش آن در ایران است و در کشورهای دیگر به آن صمغ الریح یعنی صمغِ باد می گویند.
امام صادق (ع) فرمود: فکر کن در عقاقیر و ادویه که هر یک خاصیتی داشته، یکی در مفاصل بدن نفوذ می کند و مواد غلیظه را می کشد مانند شیطرج و دیگری سودا را دفع می کند مانند افتیمون و دیگری بادها را دفع می کند مانند سکبینج.

۸- مرکب ۴

در روایت آمده است: این داروی خوب است برای درد پهلو و شکم و بادهای مفاصل و کسی که نمی تواند بول کند و کسی که نتواند بول را نگهدارد و طپش دل و شماره افتادن نفس و نفخ و رودل کردن.

 

سوال خود را مطرح کنید :


6 دیدگاه برای “درمان باد شکم”

 1. رستمی گفت:

  سلام من ضعف بدن دارم بطوریکه خیلی زود خسته میشوم بعضی اوقات توانایی حرکت ندارم بدون هیچ نشانه ای یکدفعه رخ میدهد و انگار فشارم می افتد و پشت زانوهام خیلی خسته هست و پاهام توانایی ایستادن معمولی را ندارد البته ازمایش دادم می گویند کم خونی شدید داری لطفا راهنمایی بفرمایید

 2. یوسفی گفت:

  با عرض سلام و وقت بخیر راستش من ۱۰ سال پیش بخاطر اینکه چاق بشم ۳ سال هرروز قرص بتامتازون میخوردم روزی ۱۶ عدد الان بعداز ۱۰ سال هنوز عوارضش مونده و تغییری نکرده مثل ترک زیاد پوست نازک شدن پوستم , درشت شدن بیش از اندازه استخوان دست و پاهام , ورم کردن دست و پاهام و کل اندامم , و شکم و پهلوم ک چاق شدن در صورتی ک در کل خانواده ما هیچکدوم شکم و پهلو ندارن منم همینطور بودم ولی الان اصلا کلا تغییر کردم من ب همین خاطر نمی تونم ازدواج کنم بنده ۳۰ ساله هستم لذا خواهش میکنم کمکم کنید ایشالا همیشه موفق و موید باشین اجرتون با امام حسین (ع)

 3. زهرا اکبرزاده گفت:

  سلام من دخترم دوسال و دو ماهشه.از زمانی(۲۲ماهگی) که از شیر گرفتمش دچار یبوست و زخم مقعد شده داروهای زیادی مصرف کردم ولی خوب نشده چیکار کنم؟
  خیلی هم دچار نفخ میشه پودر پیدرولاکس مصرف میکنم.