قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

ارتباط متقابل روح وبدن ودرمان بیماری ها با روزه ونماز

ارتباط متقابل روح وبدن ودرمان بیماری ها با روزه ونماز

ارتباط متقابل روح وبدن ودرمان بیماری ها با روزه ونماز

ارتباط روح و بدن

‍ حضور آیت الله تبریزیان در برنامه زنده شبکه قرآن

 

موضوع: ارتباط متقابل روح وبدن ودرمان بیماری ها با روزه ونماز


متن سخنان آیت الله تبریزیان در این برنامه :

 

ما در طب اسلامی به ارتباط روح وبدن قائل هستیم چون در بحث تعادل اخلاط اربعه این مسئله وجود دارد که در صورتی که تعادل این اخلاط از بین برود علاوه بر بیماری های جسمی، می تواند منشا ایجاد بیماری های روحی باشد .

برای مثال عقیده ما بر این است افرادی که عصبانی هستند صفراوی مزاج هستند وخود خلط صفراء باعث ایجاد حالت (روحی) همچون عصبانیت، استرس، دلشوره، عجله، مخالفت با بسیاری از امور، وتکبر می شود .

بنابر این هر چند حالات بالا همانند حالات عصبانیت، استرس و… جزو حالات اخلاقی هست اما ارتباط مستقیمی با خلط صفراء دارد .

راجع به انسان های سودایی ویژگی هایی همچون وسواس زیاد، داشتن تردید در انجام امور را دارا می باشند این انسان ها بیشتر در معرض افسردگی هستند، ولی در عین حال این افراد، افراد سنگین، وزین وباوقار وعاقبت اندیش هستند ونسبتاً دارای نظرات مثبت (بر پایه تعقل) هستند .

بنابراین اخلاط دیگر همچون سوداء که در بالا ذکر شد می تواند روی اخلاق ورفتار انسان اثر جدی داشته باشند .

بنابراین یک پیوستگی بین بیماری های روح وبیماری های جسم وجود دارد .

افرادی که دموی مزاج هستند (غلبه خون دارند) از ویژگی این افراد این است که همیشه حالت سرخوشی دارند، افراد دست ودلبازی هستند (بخشنده هستند)، همچنین این افراد ممکن است اعمال غیرمنتظره همچون قتل را نیز بیشتر از بقیه انجام می دهند .

طبق فرمایش روایات وائمه وپیامبر از ما خواسته شده این طبایع چهارگانه را به حالت تعادل نزدیک کنیم واجازه ندهیم یکی از این طبایع چهارگانه بر ما غلبه کند (زیرا سبب بروز بیماری روحی وجسمی ) می گردد .

حال سوال پیش می آید برای مثال شخصی که صفراوی مزاج است چگونه عصبانیت خود را کنترل کند ؟

در مورد اینکه فرض می گیریم فردی صفراوی مزاج است وحالت عصانیت دارد دو نوع راه کنترل عصبانیت وجود دارد: شخصی که صفراوی مزاج است این شخص ذاتاً انسان نسبتاٌ عصبانی است، یک روش کنترل عصبانیت این است که این شخص روی خود کار کند وعصبانیت خود را کنترل کند (از روش افزایش قدرت اراده و…) وروش راحت تر این است که با تنظیم نوع مواد غذایی ویا دارویی که صفرا را از بین می برد صفرا را مهار کند و از ریشه این حالت عصبانیت را از بین می برد که روش دوم پایدارتر وموثرتر است .

همه می دانند کسی که روزه میگیرد هم از نظر معنوی به مرحله بالاتری می رسد هم از نظر جسمی سلامتی بیشتری را کسب می کند زیرا پیامبر (ص) می فرماید: روزه بگیرید تا سالم شوید، روزه هم سلامتی جسمی می آورد هم ایمان، باور، اعتقاد، ارتقاء معنوی را سبب می شود .

ما می بینیم گناه، وجرم وجنایت در ماه رمضان کمتر می شود وروزه داری تاثیرات قوی بر سلامتی رفتاری وجسمی است.

امروزه تمام دنیا اثر روزه بر ایجاد سلامتی، اثر روزه بر روی روح وروان را پذیرفته اند واثرات مثبت این عمل (روزه داری) که سفارش پیامبر ودین ما بوده است در تمام دنیا منعکس شده است .

آدرس سایت فروشگاه آیت الله تبریزیان:
markaztebeslami.ir

نوشتن دیدگاه

پست الکترونیکی شما منتشر نمی شود . فیلد ضروری *

*

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی