قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی

درمان بد بویی دهان

درمان بد بویی دهان

درمان بد بویی دهان

درمان بد بویی دهان
نکاتی در روایات ذکرشده و از مجموع آنها دارویی ترکیبی به نام پودر دندان ساخته ایم که مهم ترین مورد آن سُعد است،
البته سعد به تنهایی نیز مفید است.

۱- سُعد

امام صادق (ع) فرمود: در اُشنان (نوعی گیاه شوینده) خود سعد قرار دهید، زیرا دهان را خوش بو و عمل همبستری را زیاد می کند.
در روایت آمده است: امام کاظم (ع) وقتی دهانشان را با اشنان می شستند، آن را وارد دهان می کردند، کمی می جویدند و دور می انداختند.

۲- پیاز

امام صادق (ع) فرمود: پیاز دهان را خوش بو و کمر را تقویت و پوست را نازک می کند.
ما می دانیم پیاز دهان را بدبو می کند، اما چون میکروب کش است دهان را از میکروب ها پاک می کند و باعث خوش بویی آن می گردد.
امام صادق (ع) در روایتی دیگر فرمود: پیاز بخورید زیرا سه خصلت دارد: دهان را خوش بو، لثه را تقویت و آب مرد و عمل همبستری را زیاد می کند.

۳- خوردن تره

امام صادق (ع) فرمود: تره بخورید زیرا چهار خاصیت دارد، دهان را خوش بو، باد را طرد و بواسیر را قطع می کند، و باعث ایمنی از جذام است برای کسی که در خوردن آن مداومت می کند.

۴- آب ولرم

در روایت آمده است: پیامبر(ص) با حلوا (شیرینی) افطار میکردند و اگر خلو نبود با قند یا خرما و اگر هیچ کدام از اینها نبود با آب ولرم افطار می نمودند و می فرمودند: آب ولرم معده را پاکسازی می کند و کبد، بدن و دهان را خوش بو می نماید و دندان ها را تقویت می گرداند.

۵- بادروج

بادروج جزء سبزی ها است و در روایات به آن سفارش شده است.
در روایت آمده است: امیر المؤمنین (ع) از بادروج خوشش می آمد
از فردی که با امام صادق (ع) بر سر یک سفره حاضر بوده، روایت شده است:
امام (ع) فرمودند: باد روج بیاورند … آنگاه فرمودند غذایت را با بادروج ختم کن، زیرا غذای قبلی را تا جایی که بدن بتواند از آن استفاده کند هضم می نماید و اشتها را برای بعدی باز میکند و سنگینی غذا را برطرف می نماید و باد گلو و بوی دهان را خوشبو می کند.
نام دیگر بادروج در روایات «حوک» است، بادروج نوعی ریحان یا ریحان کوهی است و تخم آن همان تخم شربتی رایج است که به تخم ریحان شباهت دارد و تفاوت شان این است که تخم ریحان درشت تر است. متأسفانه اکنون خودگیاه بادروج رایج و شناخته شده نیست و فقط از تخم آن د رتهیه شربت یا برخی داروها استفاده می کنند بعضی می گویند همان پونه کوهی است و برخی دیگر نیز معتقدند همان بادرنج یا بادرنجبویه است، در کتب فارسی معادل آن باد رنگ است.

۶- حوک

حضرت امیر(ع) فرمود: پیامبر(ص) از میان سبزیجات حوک را دوست داشتند.
امام صادق (ص) فرمود: این سبزی پیامبران است و هشت خاصیت دارد: غذا را هضم و راه بسته شده را باز می کند، باد گلو و دهان را خوش بو می نماید و سبب اشتها می شود.
حضرت علی (ع) فرمود: پیامبر(ص) به بادروج نگاه می کردند و فرمود: این همان حوک است، همانا می بینم که دربهشت روییده است.
با توجه به این روایت بادروج و حوک هردو یکی هستند و روایات آنها برای هم قابل استفاده است.
روایت دیگری آمده است: محبوب ترین سبزی نزد پیامبر(ص) بادروج است.
همچنین در روایت دیگری آمده است: درباره حوک از امام صادق (ع) پرسیده شد امام فرمود: مردم آن را دوست دارند، زود می گندد و کرم می افتد و همان بادروج است.

۷- خلال کردن

روایت شده آمده است: دیدم امام صادق (ع) خلال می کردند و فرمودند: پیامبر(ص) خلال می کردند، این کار دهان را خوش بو می کند.
پیامبر(ص) فرمود: خلال کنید، زیرا دهان را پاک و برای لثه مفید است.
گیاهی وجود دارد که به گیاه خلال معروف است و چوب خلال را از آن تهیه می کردند. اکنون از چین چوب هایی برای خلال می آورند که می گویند از خیزران است و برای خلال کردن مفید نیست.
در روایت آمده است: کسی که از دو چوب (خلال و مسواک) استفاده کند از عذاب انبر (کشیدن دندان ) ایمن می شود.

۸- خضاب یا رنگ کردن مو

پیامبر(ص) فرمود: یک درهم خرج کردن برای رنگ کردن مو بهتر از یک دره خرج کردن در راه خداست و چهارده خاصیت دارد: باد را از گوش طرد می کند، بینایی را جلا می دهد سینوس ها را نرم و دهان را خوش بو می کند.
حنا رنگ های قرمز و سیاه پوست را از بین می برد و آب صورت را زیاد، دهان را خوش بو و فرزند را زیبا می کند.

۹- سرمه

امام محمد باقر(ع) فرمود: سرمه کشیدن با اثمد (سنگ سرمه) دهان و بدن را خوش بو و مژه ها را تقویت می کند.
امام صادق (ع) فرمود: سرمه دهان را شیرین می کند.
و در روایت دیگری آمده است: سرمه مو را می رویاند، اشک ریزی را قطع و آب دهان را گورا می کند و بینایی را جلا میدهد. و در ادامه می فرمایند: سرمه کشیدن هنگام شب دهان را خوش بو می کند.
و در روایتی دیگر آمده است: سرمه کشیدن در شبب دهان را خوش بو می کند و عفایده آن تا چهل روز می ماند
امام صادق (ع) از پدرانش و از پیامبر(ص) نقل می کند:
برشما باد سرمه، زیرا دهان را خوش بو می کند و بر شما باد مسواک، زیرا بینایی را جلا می دهد. پرسیدند چرا این گونه است؟ امام فرمودند: زمانی که مسواک می زنید بلغم نازل می شود و بینایی جلا پیدا می کند (تقویت می شود) و هنگامی سرمه می کشید بلغم برطرف می شود و دهان خوش بو می شود.

۱۰- خرمای برنی

حضرت امیر (ع) فرمودند: ما نزد پیامبر(ص) بودیم که گروهی از عبدالقیس وارد شدند و سلام کردند، سپس مقابل پیامبر (ص) طبقی از خرما قرار دادند، پیامبر(ص) فرمودند این صدقه است یا هدیه؟ عرض کردند هدیه است. پیامبر(ص) فرمودند از کدام خرماهایتان است؟ عرض کردند: خرمای برنی است، پیامبر(ص) فرمودند: جبرئیل به من خبر می دهد در این خرما نُه خاصیت وجود دارد: دهان را خوش بو و معده را سالم و پاک می کند و…

۱۱- اذخر

در روایت آمده است: مستحب است وقتی فرد مُحرم می شود کمی از اذخر بجود، زیرا دهان را خوش بو می کند.
اذحر نوعی علف است که به چمن مشابهت دارد و ارتفاع آن به ۵۰ تا ۱۰۰ سانتی متر می رسد و بویی خوش دارد. این گیاه در راه مدینه و مکه و اطراف آن می روید.

۱۲- چوب اراک (مسواک مکه)

امام رضا (ع) در رساله ذهبیه می فرمایند: بهترین چیزی که با آن مسواک می زنید لیف اراک است، زیرا دندان ها را جلا می دهد و دهان را خوش بو و لثه را تقویت و چاق می کند.

۱۳- چوب زیتون

پیامبر(ص) فرمود: بهترین مسواک چوب زیتون است، زیرا از درخت مبارکی است که دهان را خوشبو می کند و جرم دندان را از بین می برد.

۱۴- مویز

در روایت آمده است به پیامبر(ص) طبقی هدیه دادند، پارچه ای که روی آن بود را برداشتند و فرمودند: با نام و یاد خدا بخورید، زیرا بهترین غذا مویز است، عصب را تقویت می کند و… همچنین دهان را خوش بو می گرداند
منظور از مویز، کشمشی است که هسته دارد.

۱۵- خربزه

امام رضا (ع) می فرمایند: روزگار به خربزه ای هدیه داد، این میوه از زیورهای زمین و از داراسلام (بغداد) است و اوصاف مهمی دارد. من اوصافش که فرموده پدر بزرگم محمد مصطفی (ص) است را به صورت شعر در آورده ام. میوه ای آبدار و شیرین و خوش بو است. نوعی غذا است که با نان خورده می شود. شوینده است و مثانه را پا و صورت را صاف می سازد، همچنین دهان را خوش بو می کند و ده فایده دارد.
پیامبر (ص) فرمود: خربزه را با دندان گاز بزنید و بخورید واز چاقو استفاده نکنید، زیرا میوه ای مبارک و خوشمزه است که دهان و قلب را پاک می کند و دندان را سفید می سازد.
پس خربزه پوست خشک شده آن جزء سفید کننده ها است و برای سنگ مثانه نیز مفید است.

۱۶- داروی بلغم (یا سفید کننده دندان)

درمان هایی برای بد بویی دهان ذکر شده، ولی درمان اصلی آن، داروی بلغم است. این دارو بلغم را درمان کرده و در نتیجه بوی بد دهان از بین می رود. داروی مذکور از ترکیب هلیله زرد، خردل و عاقرقرحا تشکیل می شود. هلیله زرد، زرد رنگ و از هلیله سیاه بزرگ تر است و اگر زردتر و پرگوشت تر باشد بهتر است. هرگاه بخواهند از آن در دارو استفاده کنند باید هسته آن را جدا کنند، زیرا هسته آن آسیاب نمی شود. خردل دانه ریزی به رنگ قهواه ای یا سیاه است، البته دانه های خردلی که از روسیه می آوردند سفید است، وقتی دانه های خردل آسیاب شود به رنگ زرد در می آید در روایت آمده برای ساخت داروی بلغم باید خردل دو برابر هلیله زرد باشد. عقرقرحا ریشه ترخون وحشی است و کاربرد بسیاری دارد، این دارو میکروب کش است. این سه دارو باید آسیاب شوند و با آنها مسواک زده شود.این ترکیب سه گانه سه خاصیت دارد: بلغم را قطع و لثه را تقویت می کند و بوی بد دهان را برطرف می سازد.

امام رضا (ع) فرمودند: این دستور را بنویسیم، زیرا داروی بلغم است. به اندازه یک مثقال هیله زرد، دو مثقال خردل، و یک مثقال عقرقرحا بردارید و نرم آسیاب کنید سپس ناشتا با این پودر مسواک بزنید، همانا بلغم را پاکسازی می کند، دهان را خوش بو می سازد و دندان را محکم می گرداند.

۱۷- پنیر

امام صادق (ع) فرمودند: بهترین لقمه پنیر است زیرا دهان را خوش بو و غذای قبلی را هضم می کند و بدن را برای غذای بعدی آماده می سازد.
البته پنیری که با مایه درست شود و شاید پنیری که اکنونه رایج است این خاصیت را نداشته باشد.

 

۱۸- انار
به ویژه اگر انار همراه با پیه آن مصرف شود بسیار مؤثر است.
در روایت آمده است: بر حضرت امیر (ع) وارد شدم و ایشان مشغول شام خوردن بودند، فرمودند: ای صعصعه نزدیک شوید و بخورید، عرض کردم: شام خورده ام، مقابل امام (ع) نیمی انار بود که تکه ای از آن را به من داد و فرمود: این اناررا با پوست (پیه) آن بخور، همانا جرم دندان و بوی بد دهان برطرف می کند و نفس را خوش بو می سازد
با توجه به روایت لازم نیست یک انار کامل مصرف شود و تکه ای از آن نیز کافی است و منظور از پیه، همان بخش سفید میان دانه های انار و پرده های آن است.

 

 

نوشتن دیدگاه

پست الکترونیکی شما منتشر نمی شود . فیلد ضروری *

*

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی