پایگاه اطلاع‌ رسانی مرکز طب اسلامی آیت الله عباس تبریزیان

پایگاه اطلاع‌ رسانی مرکز طب اسلامی آیت الله عباس تبریزیان

پایگاه رسمی مرکز طب اسلامی حضرت آیت اللّه تبریزیان

بیماریهای کبد و درمان آن

اندازه فونت :
۱۳۹۶/۱۱/۰۷

بیماریهای کبد و درمان آن

بیماریهای کبد و درمان آن

بیماری های کبد

امروزه بیماری های کبد تقریباً صعب العلاج و لاعلاج اند که از جمله آن می توان به سیروز کبدی، درد کبد، هپاتیت و یرقان اشاره کرد. کبد در قسمت راست شکم قرار دارد و عضوی بزرگ و سنگین است و وزن آن روی معده می افتد که این باعث تخلیه ی گازهای معده می شود.
از مجموع روایات برمی آید که بیشتر بیماری های کبد معلول نحوه ی آب خوردن است ، کبد تحمل فشار و کارهای ناگهانی را ندارد، از این رو، یک نفس آب خوردن یا سرازیر کردن آب در حلق و ناگهان آب خوردن سبب بیماری کبد می شود.
در روایتی از پیامبر(ص) آمده است که آب را به صورت مکیدن بخورید و آن را در حلق سرازیر نکنید، زیرا این کار سبب بیماری (درد) کبد می شود.
و در روایتی از امام صادق (ع) آمده است: نوشیدن آب در شب به صورت ایستاده سبب سیروز کبدی می شود.
همچنین نوشیدن آب میان غذا سبب چربی کبد می شود و آبی که بر آن آفتاب تابیده باشد سبب بزرگی کبد و مشکلات صفرا می گردد. نوشیدن آب قبل یا بین غذا خوب نیست و اگر غذا گوشت یا چرب باشد بایستی یک ساعت بعد از غذا آب نوشید ولی اگر غذا گوشت یا چرب نباشد می توان بعد از غذا آب نوشید.
درباره ی ضرر نوشیدن آب بین غذا در روایت آمده است: زمانی که در حین غذا آب خورده شود غذا درمعده طوری می شود که قابل هضم نباشد. و این باعث فشار به کبد می شود.

درمان بیماری های کبد (هپاتیت، سیروز کبدی، یرقان، التهاب کبد و درد کبد…)

از علائم ظاهری مشکلات کبد، زردی چشم و زردی صورت است و نشانه ی دیگر آن ترک زبان و نشانه دیگر سنگینی در سمت راست شکم و زیر دنده ها و یا درد در این محل است. در سیروز کبدی شکم بزرگ می شود و اگر دست بزنید مانند سنگ سفت است. چون اولین محل تأثیر آلودگی ها کبد است، همیشه کبد نیاز به پاک سازی دارد.
۱- آب ولرم
امام صادق (ع) می فرماید: پیامبر(ص) موقع افطار همیشه با یک چیز شیرین افطار می کردند و اگر چیز شیرین نمی یافتند با آب ولرم افطار می کردند و می فرمودند این کبد را پاک سازی و بدن و دهان را خوش بو می کند…
۲- حجامت و فصد
در روایت آمده است: به امام صادق (ع) شکایت کردم از بیماری کبد، امام خواست که فصاد (کسی که فصد می کند) بیاید و و او هم مرا از پا فصد کرد امام فرمودند: انجدان رومی بخورید برای پهلودرد.
همچنین در روایت آمده است: کسی به امام موسی کاظم (ع) شکایت کرد که بسیار به گری مبتلا می شود، امام فرمودند گری از بخار کبد است، پس برو و از پای راست فصد کن.
۳- کوتاه کردن زمان تخلی
در باره ی لقمان نقل شده که مولایِ لقمان حکیم نشستن در دستشویی را طول داد، لقمان او را ندا داد که طولانی نشستن در دستشویی کبد را بیمار می کند و سبب شقاق هم می شود.
۴- سوره ی قدر
در روایت آمده است: اگر (سوره ی قدر) بر کوزه ای نو نوشته شود و با آب باران شسته شود و مقداری هم شکر به آن اضافه گردد، کسی که بیماری (درد) کبد دارد، اگر این را بنوشد به اذن خدا درمان می شود.
۵- شربت امام رضا (ع)
در روایت آمده است این (شربت امام رضا (ع) ) را بعد از غذا به اندازه ی سه لیوان بنوش، به اذن خدا ایمن می شوی از بیماری های سرد و مزمن مانند نقرس… و بعضی بیماری های کبد و طحال و روده.
۶- مرکب یک
شاخص ترین و مهم ترین درمان برای بیماری کبد مرکب یک است. و پس از آن فصد بهترین درمان است.
در روایت آمده است: به اذن خدا این دارو مفید است برای مره، سودا و صفرا… و شکم درد و درد کبد…

درمان زخم (چرک، توده، کیست و سرطان) کبد

شیره ی انجیر سبز

درمان یرقان و زردی صورت

۱- مکث هنگام ورود و خروج از خانه
در روایت آمده است کسی که می خواهد مبتلا به یرقان نشود، وارد خانه ای نشود در تابستان بلا فاصله بعد از گشودن در، و از خانه خارج نشود در زمستان و صبح بلافاصله بعد از گشودن در.
۲- گوشت قطا (نوعی کبوتر)
در روایت آمده است: غذا خوردم با امام باقر (ع) و برای او قطار آوردند و امام فرمودند این مبارک است و پدرم این غذا را دوست داشت و پدرم دستور می داد به کسی که یرقان دارد این را بدهند و بریان کنند، زیرا این برایش مفید است.
۳- سوره بینه
در روایت در باره ی سوره بینه آمده است: سوره بینه را بر کسی که یرقان و آب مروارید دارد آویزان کنند، بعد از نوشیدن آب آن.
سوره ی بینه را در ظرفی تمیز با زعفران یا چیز دیگر بنویسد و بشوید و از آب آن بنوشد.
۴- پوست خیار بادرنج
در روایت آمده است خیار بادرنج بگیر و پوست آن را بکن سپس پوست آن را با آب بپز سپس به مدت سه روز این آب را بخور، هر روز ناشتا و به مقدار یک رطل (۹۱ مثقال حدود ۴۱۸ گرم ) ، آن جوان به ما خبر داد که بعد از آن دو بار با این آب درمان کرد و خوب شد به اذن خدای متعال.
۵- مرکب چهار
در روایت آمده است این مفید است برای… زردی چشم و زردی رنگ و یرقان…
۶- مرکب یک
شاخص ترین درمان یرقان مرکب یک است
این دارو به اذن خدا برای مره، سودا و صفرا و… شکم درد و درد کبد مفید است.
۷- سنای مکی
همچنین می توان برای زردی بچه ها از سنای مکی استفاده کرد. سنای مکی را دم کرده و یک قاشق چای خوری در دهان بچه بریزید.

سوال خود را مطرح کنید :


9 دیدگاه برای “بیماریهای کبد و درمان آن”

 1. رسول خستو گفت:

  سلام برای نوبت دهی و ویزیت بیمار نزد حضرت ایت الله تبریزی باید به کجامراجعه کنیم ایا شماره تلفن مخصوصی هست تشکر

 2. رسول خستو گفت:

  سلام برای شرکت درکلاسهای طب سنتی حضرت ایت الله تبریزی چه شرایطی لازم است تشکر

 3. رسول خستو گفت:

  سلام برای شرکت درکلاسهای استاد ایت الله تبریزی چه شرایطی لازم است

 4. فرشته غلامی گفت:

  سلام برای دختر۱۹ ساله داروی اعصاب وروان میخواهم دوره تحصیل راباکمکریتالین گدرانده امسال دانشجوی مهندسی معماری است متشکرم

 5. Anahita گفت:

  سلام مدتي سمت راست بدن زير قفسه و نزديك معده احساس سنگيني دارم شكمم خوب كار نمي كنه مدتي درد در لگن سمت راست دارم به خيلي ها مراجعه كردم و فقط بدتر شدم لطفا كمك كنيد كاش استاد تبريزيان جواب منو بدن